Bitcoin nedir?

Bitcoin nedir ve nasıl çalışır?


Günümüzde dijital paralar ivme kazanıyor ve popülariteleri farklı faktörlerden ötürü giderek artıyor. Bu faktörler:

Yetki dağılımı – Kontrol mekanizması konumunda bir merkezi banka yok.
Gizlilik – Gizlilik
Kripto paralar ucuz ve elverişli – anlık, düşük işlem ücretli ve hesap/kredi kartı veya bir banka gerektirmiyor.

Bahsedilen avantajlar gayet açık ama Bitcoin’in tam olarak ne olduğunu biliyor musunuz?

“Bitcoin? Nedir o?”

Kimi insanlar Bitcoin’in altın ve dolar arasında bir şey olduğunu söyler – Bitcoin nakit para değildir, daha ziyade kripto paradır (basılı değildir) – ve altınınkilere benzer özelliklere sahiptir. Bir tür “dijital paradır” ve yalnızca online olarak üretilip depolanır. Bitcoin’i kontrol eden hükümet veya banka gibi bir kurum yoktur. Bütün işlemler eşdüzeyde yapılır (bir kişiyle diğeri arasında) ve tamamen gizlidir. Bitcoin’ler tüm dünyada bilgisayar komutları veren farklı kullanıcılar tarafından üretilir. Bu komutlar birbirinden farklı matematik problemleri çözer ve bir kere çözdükten sonra bir Bitcoin’in tutarı ortaya çıkar. Bu matematik problemleri işlemlerin gizliğini garanti eder ve bu, çoğu zaman Bitcoin’i tanımlamak için kullanılan “kripto para” terimini ortaya çıkarmıştır. Yani Bitcoin matematik temellidir ve bu sürece “madencilik” denir. Bitcoin elektronik olarak ürün ve hizmet almada kullanılır ve güvenlikle gizliliğin önemli olduğu piyasalarda Bitcoin için artan bir talep vardır.

Bitcoin merkezi yapıdan uzaktır

Bir bitcoin işlemini en güzel şekilde tanımlamak için onu seneler öncesinden kalma, klasik “eldeki nakit para” ile karşılaştırmak gerekir. Bir kişi başka birinden parayla bir şey satın aldığında bu işlemin gerçekleştiğini belgeleyecek bir hükümet kaydı yoktur. Tüm bitcoin işlemleri “blok zincir”de gözlemlenirken, tıpkı nakit ödemelerinde olduğu gibi, işlemin taraflarının kaydı yoktur. Bitcoin merkezi bir banka yardımıyla işlemez ve para kaynağını piyasaya Bitcoin sürerek veya piyasadaki Bitcoin’leri çekerek kontrol eden bir “banka” mevcut değildir. Bitcoin yukarıda değinilen matematik problemleri tarafından üretilir ve hiçkimse tarafından ve dünyanın hiçbir yerinde yönetilemeyen sınırlı bir kaynağa sahiptir. Üretilebilecek en fazla bitcoin miktarı 21 milyondur. Hükümet ve banka kontrolünün olmayışı bitcoin’lere el koymanın teorik olarak imkansız olduğuna işaret ediyor. Kara Cumanın yıllar önce poker çevrelerine yaptığı etki, oynayıcılar Bitcoin ile alışveriş yaptığı takdirde muhakkak ki tekrarlanmayacak.

Bitcoin’i kim buldu?

Bitcoin “Satoshi Nakamoto” isminde esrarengiz bir yazılım geliştiricisi tarafından geliştirildi. Satoshi geleneksel ödeme yöntemlerinden ve beraberinde getirdiği ek ödemelerden sıkıldı, bu yüzden aklında yasal paralar ve onlarla bağlantılı işlem ücretleriyle ilgili bir para birimi yaratma fikri vardı. Bu bitcoin’in ek ödemesiz olduğu anlamına gelmiyor ama ek ödemeler veya işlemler ciddi ölçüde indirgenmiş durumda ve banka havalesinden, Neteller’den ve Skrill’den bekleyebileceğinize kıyasla bir hayli cüzi.

Bitcoin’in sahibi kim?

Bitcoin’in bir sahibi yok; tamamen internet temelli ve kaynağı veya nasıl kullanılacağına dair kurallar bütününü kontrol eden herhangi bir kişi, firma ya da hükümet yok. Bitcoin, blok zinciri çözmek ve bitcoin kazanmak için bu matematik problemlerini üreten bitcoin “madencilerinin” oluşturduğu çalışma ekibi tarafından üretilir. Bu madenci şebekesi aynı zamanda gerçekleşen işlemlerden sorumlu, ki bu da bitcoin’in yalnızca bir para birimi değil, aynı zamanda bir ödeme ağı olduğunu gösteriyor.

Bitcoin’ler sınırsız sayıda mı?

Hayır. Bitcoin sayısı sınırlı çünkü ağı kuran protokol 21 milyon civarı bitcoin’i piyasaya sürmek durumundadır. bu 21 milyon bitcoin piyasadaki bitcoin’lerin hepsidir. Tek bir bitcoin dörde, sekize, ona bölünüp hala daha işlem görebilir – doğrusu, en küçük bitcoin tutarına “Satoshi” denir ve bir bitcoin’in 100 milyonda biridir. Bundan hareketle diyebiliriz ki alışveriş yapacak fazla sayıda bitcoin vardır.

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin’ler geleneksel paradan farklıdır. Geleneksel paralar eskiden altın ve gümüşün değerine göre değer kazanıp kaybederdi ve insanlar paralarının değerini anlamak için altın ve gümüşün değerine bakardı. Para birimleri artık altın ve gümüşün değerinden bağımsız olduğu için bu durum artık geçerli değil. Bitcoin bu özelliklerin hiçbirini kapsamıyor ve yalnızca madenciliğe ve matematik problemlerine dayalı. Tüm dünyada kullanıcılar bitcoin üreten matematik problemlerini çözmek için bilgisayat yazılımları kullanıyor. Bitcoin her an yaklaşık 100 bin kullanıcıya sahip. Daha fazla “madenci” Bitcoin kazanmaya çalıştığı için bu sayı günden güne giderek artıyor.

Bitcoin Hakkında Hatırlanması Gereken Noktalar

1. Merkezi yapıdan uzak: Bitcoin’i işleten merkezi bir yetkili ya da kurum yok. Bankalar, hükümetler ve şirketler işlemleri kontrol edemez ve hiçbir bitcoin kullanıcısından para alamaz.
2. Kullanımı kolay: Bitcoin’i tanıdıkça kullanımının ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Bir banka hesabı açma sürecinde belki de aylarınızı alacak çeşitli engellerle uğraşabiliyorken dakikalar içinde bitcoin hesabı açabilirsiniz. Bitcoin cüzdanı açarken cevaplamanızı istediğimiz bir soru ya da talep ettiğimiz bir ek ödeme yok.
3. Gizlilik: Paranızı istediğiniz zamanda istediğiniz şeye harcamakta sonuna kadar özgürsünüz. Bitcoin internetten para transferini gizlilik içinde yapabileceğiniz bir system – dilediğinizce kullanın!
4. Şeffaflık: blok zinciri tüm işlem bilgilerini herkesin kontrol edebilmesi için aleni olarak depoluyor. Bu, bütün işlemlerin gizli olsa da tamamen şeffaf olduğu anlamına geliyor.
5. Ek ödemesiz: Bitcoin’in en büyük avantajlarından biri masrafının geleneksel para işlemlerine göre hayli cüzi kalması. 0.01 dolara eşdeğer bir parayı internet üzerinden göndermek artık çok kolay ve mikro işlemleri tüm dünyada daha mümkün hale getiriyor.